niedziela, 26 lutego 2017

Cukrzyca w ciąży

Aktualnie z cukrzycą w ciąży możemy spotkać się coraz częściej. Z czego to wynika ? Czy z tego,
że nasze organizmy są słabsze, niż naszych matek czy babć ?Czy może z tego, że wiemy więcej na ten temat ? Lekarze zwracają szczególną uwagę na wyniki badań cukru i zalecają rzetelne wykonanie badanie obciążenia glukozą.
Odpowiedzi na te pytania są trudne. Pewnym jest fakt, że od dłuższego czasu o cukrzycy w ciąży mówi się dużo. Większą wagę zaczyna przykładać się do prawidłowego wykonania testu diagnozującego cukrzycę ciężarnych.
Dlaczego mam cukrzycę w ciąży ?
Podwyższony cukier kojarzy się z nieodpowiednią dietą. Bardzo często kobiety, które dowiadują się o cukrzycy w pierwszej kolejności obwiniają siebie i spełnianie swoich słodkich zachcianek. Nic bardziej mylnego. Potocznie mówiąc cukier (czyli glukoza ) znajduje się w wielu produktach spożywczych, nie tylko słodkich.  Nie słodycze są przyczyną ale należy pamiętać, że zajadając się słodyczami  przysparzamy sobie problemów w formie dodatkowych  kilogramów, które zostaną po ciąży i które będzie trzeba w pocie czoła zrzucić.
Skąd więc bierze się cukrzyca w ciąży i dlaczego dotyka tak wielu kobiet ?
Problemy ze stężeniem glukozy we krwi pojawiają się na skutek działających hormonów ciążowych.
Tłumacząc w prosty sposób w sytuacji, kiedy nie ma żadnych zaburzeń insulina, którą posiadamy jest w stanie poradzić sobie z glukozą, którą dostarczamy do naszego organizmu. Podczas ciąży na skutek zmian hormonalnych trzustka w której wytwarzana jest insulina może nie poradzić sobie z produkcją odpowiedniej ilości insuliny, co będzie skutkować wysoką glukozą we krwi.
Warto zaznaczyć, że zaburzenia w stężeniu glukozy mogą występować bardzo różnie. Najczęściej zauważalne są zaburzenia glukozy na czczo.
Jak rozpoznawana jest cukrzyca?
Aby rozpoznać cukrzycę ciężarnych należy wykonać tzw. Test obciążenia glukozą OGTT 75g.
Standardowo zaleca się, aby test był wykonywany między 24-28 tygodniem ciąży. Najlepiej jednak jeśli to możliwe wykonać badanie koło 26 tygodnia.
Prawidłowo wykonane badanie da nam obraz w jaki sposób organizm radzi sobie z glukozą.
Bardzo istotne jest, aby test został wykonany prawidłowo. Konieczne są 3 punkty oznaczenia.
Test w którym bada się TYLKO glukozę na czczo i po 2h - jest NIEPRAWIDŁOWY I NIEMIARODAJNY.
Przygotowanie do badania :
Do badania należy być na czczo- bez jedzenia, bez picia, bez gumy do żucia. Dla osób, które mają problemy z pobraniem krwi zaleca się wypicie 1 szklanki czystej wody.
Dzień wcześniej nie zaleca się objadania słodkimi produktami np. winogrona lub wręcz przeciwnie specjalnej diety nisko cukrowej- badanie powinno odbyć się w warunkach w jakich odżywiamy się na co dzień )
Schemat badania:
1. Pobranie krwi na czczo
2. Wypicie rozpuszczonej glukozy( można dodać sok z połowy cytryny) w przeciągu 5 minut( nie trzeba wypić całego płynu duszkiem :)
3. Drugie pobranie krwi po 1h od wypicia glukozy.
4. Trzecie pobranie krwi po 1h od drugiego pobrania krwi.
Bardzo ważne, aby podczas badania nie chodzić i nie wykonywać żadnej aktywności fizycznej. Niestety trzeba uzbroić się w cierpliwość i dobrą książkę oraz zarezerwować sobie ok 2 h.
Podczas badania, niektóre kobiety mają mdłości i zawroty głowy, koniecznie trzeba zgłosić się do punktu pobrań i zgłosić odczuwane dolegliwości.
Wynik badania:
Na czczo:
Poniżej 92- glukoza w normie
92 i powyżej - glukoza podwyższona
Po 1 h:
Poniżej 180- glukoza w normie
180 i powyżej- glukoza podwyższona
Po 2 h :
Poniżej 153 - glukoza w normie
153 i powyżej - glukoza podwyższona

Cukrzyca ciążowa rozpoznawana jest na podstawie wyżej wymienionych TRZECH wyników stężenia glukozy we krwi ciężarnej. Cukrzyce stwierdza się wtedy, gdy podwyższony jest chociaż jeden wynik.
Test OGTT wykonywany jest tylko jednokrotnie- nie powtarza się badania w celu potwierdzenia diagnozy.
Leczenie Cukrzycy
Najczęściej wystarcza odpowiednio dobrana dieta cukrzycowa. U niektórych kobiet niestety dieta nie wystarcza, konieczne staje się stosowanie insuliny. Insulina podawana jest poprzez wstrzyknięcia ze specjalnego urządzenia, na którym odpowiednio wymierza się dawkę.
Bardzo ważne jest regularne monitorowanie glukozy.
Zdiagnozowana cukrzyca nie powinna być ignorowana, ponieważ nie leczona może powodować wiele powikłań zarówno dla samej ciąży np.  poronienia, ciąże obumarłe, porody przedwczesne, wielowodzie, nadciśnienie tętnicze, niewydolność łożyska,  jak i dla dziecka np. makrosomia ( duże dziecko), urazy okołoporodowe zaburzenia wapnia i magnezu, zaburzenia glukozy, zaburzenia krwinek czerwonych, zwiększone ryzyko patologicznej żółtaczki.
Poród a cukrzyca
Bardzo istotna jest ocena jest dokładna ocena masy dziecka tuż przed porodem. W przypadku bardzo dużego dziecka poród może odbyć się przez cięcie cesarskie.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz